رو عنوان : وزیر نفت در روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی تاکید کرد
عنوان : ضرورت تقویت سامانه‎های نظارتی برای پیشگیری از حوادث
زير عنوان : وزیر نفت در پیامی ضمن تبریک روز ملی آتش‎نشانی و ایمنی گفت: تقویت سامانه‎های نظارتی برای پیشگیری از حوادث ضروری است و این مهم جز با اشاعه انضباط صنعتی در همه واحدهای سازمانی محقق نمی‎شود.
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۷/۰۷ 
ساعت : ۱۴:۵۶:۳۲

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰


وزیر نفت در پیامی ضمن تبریک روز ملی آتش‎نشانی و ایمنی گفت: تقویت سامانه‎های نظارتی برای پیشگیری از حوادث ضروری است و این مهم جز با اشاعه انضباط صنعتی در همه واحدهای سازمانی محقق نمی‎شود.

 متن پیام بیژن زنگنه، وزیر نفت به شرح زیر است:

هفتم مهرماه یادآور پایمردی و جانفشانی آتش‎نشانان پالایشگاه آبادان است که به پاس تجلیل از رشادت شهیدان آتش‎نشان این پالایشگاه در دفاع مقدس به عنوان روز ملی آتش‎نشانی و ایمنی نام‌گذاری شده است.

اهمیت ذاتی و حیاتی صنعت نفت کشور ایجاب می‎کند تا افزون بر حفاظت از تاسیسات و سرمایه‎های فیزیکی این صنعت بزرگ، از نیروی انسانی آن که از جایگاهی ارزشمند و والا برخوردار است، به درستی صیانت شود.

درس‎آموزی از حوادث گذشته چه در سطح دنیا و چه در سطح صنعت نفت کشور حاکی از لزوم پایبندی عمیق کارکنان به‌ویژه مدیران ارشد به موازین HSE، ضرورت گسترش و تقویت سامانه‎های نظارتی و کنترل دقیق عملیات به عنوان حلقه نهایی پیشگیری از حوادث است و این مهم جز با اشاعه و تعمیم انضباط صنعتی در کلیه واحدهای سازمانی به خصوص تاسیسات عملیاتی، در اولویت قرار دادن آموزش مستمر و رعایت دقیق الزام و ضوابط ایمنی در همه سطوح، اقدام‎های پیشگیرانه با مشارکت کلیه کارکنان و جلوگیری از فعالیت‎هایی که ریسک آن به‌درستی مدیریت نشده محقق نمی‎شود.

خوشبختانه امروز رویکرد صلاحیت حرفه‎ای در تربیت نیروی انسانی کارآمد مورد توجه قرار گرفته و به یاری خداوند در سال جاری طرح تربیت و توانمندسازی فرماندهان صحنه حوادث صنعت نفت با معیارهای تخصصی صلاحیت حرفه‎ای به اجرا درآمد که انتظار می‎رود در همه شرکت‎های تابعه و شرکت‎های واگذار شده به بخش غیردولتی نیز استمرار یابد.

در خاتمه از زحمات و تلاش‎های آتش‎نشانان فداکار صنعت نفت قدردانی می‎کنم و از همه همکاران عزیز و مدیران صنعت نفت انتظار دارم با توجه به شرایط حساس کنونی که کشورمان در معرض توطئه و تحریم نابخردانه و ظالمانه آمریکا قرار گرفته است، ضمن تاکید بر اقدام‎های پیشگیرانه، ایمنی را به‌عنوان یک ارزش بنیادین سرلوحه همه امور قرار داده و با اتخاذ تدابیر لازم (تخصیص منابع، تدوین و جاری‎سازی رویه‎ها و دستورعمل‎های کاری و برنامه‎ریزی آموزش‎های اثربخش)، سطح آمادگی سازمانی در مواجهه با شرایط اضطراری را ارتقا داده و فرآیند تولید و پایداری تاسیسات را تداوم بخشند.


V5.1.0.0