• ساعت : ۱۶:۴۰:۳۸
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ 
با استفاده از دانش متخصصان بومی حاصل شد؛
صرفه جویی 10 میلیاردریالی آزمایشگاه شیمیایی نفت و گاز گچساران با مهندسی معكوس
صرفه جویی 10 میلیارد ریالی آزمایشگاه شیمیایی نفت و گاز گچساران با مهندسی معکوس توسط كاركنان اين اداره حاصل گرديد.
  به گزارش روابط عمومی نفت و گاز گچساران : وقتی صحبت از بهره برداری و صیانت از منابع عظیم نفت و گاز می شود مهمترین موضوعی که پس از تولید  و حتی در مسیر تولید به میان آمده موضوع مهم کنترل کیفیت پروسه تولید  محصول نهایی است.
 در تاریخ صنعت نفت کنترل کیفیت محصولات نفتی و گازی یکي از برجسته ترین وظایف شرکت هاي بهره بردار نفتی در سراسر جهان بوده و کشور ما نیز از این مسئله مستثنی نبوده ودر شرکت های مناطق نفتخیز ، معاونت مطالعات شیمیایی و آزمایشگاه های کنترل کیفیت تمرکز اصلی برارزیابی کنترل کیفیت نفت خام و تجزیه گازهای همراه نفت تولیدی از میادین مختلف معطوف شده است.
این معاونت در شرکت مناطق نفتخیز جنوب زیر مجموعه مدیریت فنی ستاد است که یکی از بخش های مهم ساختار جدید سازمانی بوده که آزمایشگاه های شرکت های تابعه نفت و گاز گچساران، امیدیه ، مسجدسلیمان ، اهواز، مارون، کارون را در زیرمجموعه خود دارد. معاونت مدیر فنی در مطالعات شیمیایی و آزمایشگاه های کنترل کیفیت مناطق نفتخیز جنوب مسئولیت هدایت، سرپرستی، کنترل کیفیت و نظارت برکلیه پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی مرتبط با آزمایشگاه های شیمیایی، فراورش نفت خام، افزودنی و مواد شیمیایی مرتبط با عملیات حفاری و انتقال نفت خام را برعهده دارد. آزمایشگاه های کنترل کیفیت نفت خام و گازهای همراه نفت، منطقه گچساران یکی از از ادارات زیرمجموعه معاونت مدیرفنی و مطالعات شیمیایی ستاد مناطق نفتخیز جنوب مستقر در شرکت نفت و گاز گچساران که در گستره ای به وسعت هشت آزمایشگاه در مناطق عملیاتی و واحد های بهره برداری و گاز و گازمایع وظیفه مهم و تاثیرگذار کنترل کیفیت تولید را برعهده دارد.


 آزمایشگاه های کنترل کیفیت شیمیایی منطقه گچساران در طی سال های گذشته تاکنون خصوصا در شرایط ویژه تحریم صنعت نفت همواره به عنوان یکی از ابزارهای مهم در بحث اقتصاد مقاومتی ایفای نقش کرده است و با استفاده از توان کارشناسان بومی همواره مقوله مهم مهندسی معکوس ابزار و ادوات آنالیز کیفی نفت ، گاز، آب و سایر محصوالت نفتی را با بهره گیری از توان متخصصان داخلی و پرسنل خود به روزرسانی کرده است تا در این شرایط سخت صنعت نفت کشور در زمینه کنترل کیفیت دچار عقب ماندگی نشود.


 رئیس آزمایشگاه های شیمیایی منطقه گچساران در گفتگو با خبرنگار نفت اظهار داشت: مجموعه آزمایشگاه های شیمیایی به منظور دستیابی به فن آوری های نوین آزمایشگاهی جهت ارزیابی ، آنالیز و پایش کیفیت نفت خام، گاز و محصوالت نفتی با استفاده از مدرن ترین دستگاهها، منطبق با تکنولوژی روز دنیا را در دستور کار و برنامه ریزی سالیانه خود قرارداده و در این راستا دستاوردهای خوبی نیز کسب کرده است.
فیض الله  زاهد افزود: در جدیدترین طرح پژوهشی در حوزه آنالیزگازها خاصه در استفاده از دستگاه های کروماتوگرافی گازی متخصصان آزمایشگاه شیمیایی گچساران توانستند با مهندسی معکوس دستگاه SCD دستگاه گاز کروماتوگرافی بخش تولید ازن O3 این دستگاه که یکی از بخش های مهم آنالیز ترکیبات گوگردی در سیالات بوده است را به بهترین شکل رفع عیب و قابل استفاده نمایند.
رئیس آزمایشگاه شیمیایی منطقه گچساران اظهارداشت: آقایان مهدی نعمتی، عباس دشتی و احسان شهسواری از متخصصان این اداره با سپری کردن دوره های الکترونیک در کنار کار تخصصی خود توانستند گامی موثر در احیاء و بازسازی برخی از قسمت های فرسوده این دستگاه را با تکیه بردانش خود برداشته و علاوه بر قابل استفاده کردن این دستگاه در زمینه صرفه جویی ارزی نیز اقدام قابل تقدیری را انجام داده اند.

زاهد اظهارداشت: با اقدامات صورت گرفته از سوی متخصصان آزمایشگاه های شیمیایی در احیاء و رفع عیب بسیاری از دستگاه های فرسوده و از کار افتاده از جمله دستگاه های دانسیتیه متر، دستگاه اندازه گیره فشاربخار میعانات گازی و دستگاه های فرسوده اندازه گیری نقطه شبنم که در شرایط تحریم امکان تهیه آنها وجود نداشت و همچنین نمونه های وارداتی آن صنعت نفت را متحمل هزینه های بسیاری می نمود امروز این اداره با انجام مهندسی معکوس دستگاه های آنالیز کیفی خود مبلغی نزدیک به 10 میلیارد ریال را در زمینه خرید و نوسازی تجهیزات الکترونیکی آزمایشگاهی صرفه جویی ارزی کرده است.
رئیس آزمایشگاه های منطقه گچساران تاکید کرد: اقدامات اصلاحی و مهندسی معکوس دستگاه های آنالیز آزمایشگاهی در منطقه همچنان ادامه دارد و امیدواریم با حمایت مدیران صنعت نفت با انتقال دانش متخصصان این اداره به سایر مناطق گام موثری در زمینه توسعه دانش فنی بومی و زمینه سازی رشد و پرورش متخصصان بومی فراهم گردد.
گزارش/ امین دهقانی
امتیاز :  ۴.۲۰ |  مجموع :  ۵

برچسب ها

    V5.3.6.0