• ساعت : ۹:۰:۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۱۰/۲۰ 
پزشكان فنی نفت و گاز دستگاه اندسوكوپی را احیا كردند
کارکنان اداره بازرس فنی و خوردگي فلزات و اداره تعمیرات اساسی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در یک اقدام جهادی دستگاه ویدئو اسکوپ را عیب یابی، تعمیر و راه اندازی کردند.

به گزارش روابط عمومی ، کارشناسان و متخصصان نفت و گاز برای نخستین بار در یک اقدام جهادی یکی از مهم ترین و با ارزش ترین دستگاه های کاربردی نفت و گاز گچساران را با اتکا به توان و ظرفیت داخلی جان دوباره بخشید.

مهندس عنایت الله اسد پور سرگروه پروژه‌ مهندسی خوردگی فلزات شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران و از اعضای این گروه جهادی در گفتگو با خبرنگار شرکت بیان نمود : دستگاه ویدئو اسکوپ یا اندوسکوپی صنعتی یکی از تجهیزات بازرسی و بررسی وضعیت خوردگی می باشد که به صورت غیر مخرب بازرسی داخلی بخش های حساس تجهیزات تاسیسات و ماشین آلات شرکت از جمله بازرسی وضعیت خوردگی تیوب های مبدل های حرارتی، بخش ها حساس و غیر قابل دسترسی توربین ها کمپرسورها را در صنعت انجام می دهد و از اهمیت بسیار بالایی در نفت و گاز برخوردار است.

سرگروه پروژه مهندسی خوردگی فلزات در بازرسی دوره‌ای مجتمع NGL 900 افزود: در بازرسی دوره‌ای مجتمع گاز و گاز مایع ۹۰۰ پازنان، دستگاه ویدئو اسکوپ در حین عملیات دچار اشکال شد و از کار افتاد. از آنجایی که این مجتمع بخش قابل توجهی از خوراک مورد نیاز پالایشگاه بیدبلند۲، بزرگ‌ترین تاسیسات جمع آوری و فراورش گازهای همراه نفت ایران را تامین می کند، و با توجه به ضررهای مالی بسیار ناشی از عدم النفع به دلیل عدم تامین خوراک پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس، راه اندازی و تعمیر این دستگاه بسیار حائز اهمیت بود تا خللی در این پروژه ملی ایجاد نشود و کار متوقف نگردد.

بنابراین با توجه به سابقه قبلی خرابی این دستگاه و عدم امکان تعمیر در داخل کشور و ارسال دستگاه به کشور آلمان پس از تشکیل جلسه توجیهی به اتفاق آقای طالب دهداری مسول پروژه تعمیرات اساسی تجهیزات ، سعید فدایی مهندس تعمیرات برق اداره تعمیرات اساسی و چنگیز فولادی وندا تکنسین آزمایشات غیر مخرب اداره بازرسی فنی و خوردگی فلزات کارگروهی تشکیل دادیم تا بررسی های لازم انجام پذیرد.

عنایت الله اسدپور در ادامه گفت: با اعتماد و تکیه بر دانش فنی و تجربه متخصصان داخلي شرکت با حمایت و پشتیبانی روسای ادرات ذیربط گروه با تمام توان به صورت جهادی پای کار آمدند و شبانه روز تلاش کردند و ظرف کمتر از ده روز دستگاه عیب یابی شد ، قطعات از سازندگان داخلی تامین و تعمیر ویدئو اسکوپ با کمترین هزینه ممکن با موفقیت به سرانجام رسید و جان دوباره گرفت و افتخاری دیگر در دفتر زرین نفت و گاز ثبت شد.

شایان ذکر است : بنا به اظهارات کارشناسان NDT این شرکت دستگاه ویدئو اسکوپ سال ۱۳۸۷ مشابه همین مشکل را پیدا کرده بود که به دلیل عدم امکان تعمیر به کشور آلمان ارسال گردید و پس از شش ماه با هزینه‌ای بالایی حدودا یک سوم قیمت دستگاه تعمیرو به کشور برگشت داده شد ودر سرویس قرار گرفت .

گزارش : افشین خسروی

تصوير: وحيد رضا نژاد

امتیاز :  ۴.۵۰ |  مجموع :  ۱۲

برچسب ها

    V6.0.5.0